Noc Biologów
NOC BIOLOGÓW
w Piątek, 12 stycznia 2024

Wydział Biologii

Uniwersytet Warszawski

Ul. Miecznikowa 1

02-096 Warszawa

Program    układ kategoriami    układ tabelaryczny

10:00


Kategoria: Urwitałt Mazurskie Centrum Bioróżnorodności KUMAK 13.01.2023

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

10:00-15:00

Tajemnice życia małych zbiorników wodnych

Prowadzą: mgr Anna Zaborowska, dr Korneliusz Kurek

Spacer po wystawie wprowadzającej w świat małych zbiorników wodnych i ich mieszkańców. Jest to pierwsza prezentacja wystawy, przed otwarciem wiosną 2024 dla szerokiej publiczności.
Zgłoszenie grup powyżej 10 osób - kumak@uw.edu.pl

bez ograniczeń

Urwitałt

0

Tak

10:00-15:00

Stanowisko warsztatowe - kim jestem? Rozpoznawanie czaszek ssaków oraz ich pozostałości

Prowadzą: lic. Weronika Baranowska, mgr inż. Kinga Stępniak, mgr inż. Iga Kwiatkowska

Aktywność będzie polegała na nauce rozpoznawania gatunków ssaków, których czaszki można znaleźć w lesie oraz drapieżników. Dodatkowo będą pokazane pozostałości z różnych gatunków, które są wykorzystywane do określania składu diety tych drapieżników. W ramach stoiska będzie można również wygrać nagrody.
Zgłoszenie grup powyżej 10 osób - kumak@uw.edu.pl

bez ograniczeń

Urwitałt

0

Tak

11:00


Kategoria: Urwitałt Mazurskie Centrum Bioróżnorodności KUMAK 13.01.2023

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

11:30-12:30

Nie taki wilk straszny jak go malują, czyli o wilku słów kilka.

Prowadzi: mgr inż. Kinga Stępniak

Słowo wilk budzi wiele emocji. Dla jednych oznacza dzikie i wolne zwierzę, a dla innych jest synonimem bezlitosnego drapieżcy, zagryzającego niewinne zwierzęta. Jaki jest naprawdę? Jaką rolę odgrywa w przyrodzie? Czy wyje do księżyca? Czy żyje w rodzinach? Czy jest dobrym opiekunem dla swoich szczeniąt? Czy wilk alfa istnieje? Jak można go badać? I czy wszystko to co możemy o nim przeczytać w internecie jest prawdą? Na spotkaniu poznają Państwo odpowiedzi na te pytania oraz dowiedzą się trochę na temat udomowionej wersji wilka, czyli psa domowego, oraz jego wpływu na środowisko naturalne.
Zgłoszenie udziału - kumak@uw.edu.pl

bez ograniczeń

Urwitałt

0

Tak

13:00


Kategoria: Urwitałt Mazurskie Centrum Bioróżnorodności KUMAK 13.01.2023

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

13:30-14:30

Co szumi w lesie? O jedynym wielkim kocie w lasach Polski

Prowadzi: mgr inż. Iga Kwiatkowska

Wykład dotyczył będzie biologii oraz ekologii rysia euroazjatyckiego (Lynx lynx), jednego z trzech gatunków dużych drapieżników w Polsce. Na wykładzie wyjaśniony zostanie ścisły związek tego gatunku z terenami leśnymi, ich wpływem na inne gatunki oraz rozwiązanie znanej zagadki - czemu ryś tak zęby szczerzy rad.
Zgłoszenie udziału - kumak@uw.edu.pl

bez ograniczeń

Urwitałt

0

Tak

17:00


Kategoria: Grupa 1 Stoiska warsztatowe

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

17:30-20:00

Trzy żywioły triasu

Prowadzą: mgr Jonatan Audycki, mgr inż. Wojciech Pawlak; dr Przemysław Świś

Trias to okres dziejów Ziemi, w którym swoje pierwsze kroki stawiały liczne grupy organizmów dominujące obecnie. Rozpad superkontynentu Pangei, który nastąpił wkrótce potem, zaważył również na ich geograficznym rozmieszczeniu. W ramach warsztatów będzie można odkryć ewolucję świata żywego i kluczową rolę triasu podczas gry karcianej "triasowy timeline", a także obejrzeć oryginalne skamieniałości i modele triasowych gadów, płazów i bezkręgowców.

od lat 10

0

Tak

17:30-20:00

Patkon - kto zacz? i dokąd dojdzie?

Prowadzą: dr Jan Jabłonka, dr Anna Stencel - Jabłonka, Antonina Jabłonka lat 6

Stoisko z udostępnionymi ilustracjami książki dla dzieci pt. "PATKON".
Rozmowa i zabawa z autorką i autorem ilustracji.
Sprzedaż książki i kolorowanek.

bez ograniczeń

0

Tak

17:30-20:00

(Nie)ładne mikroby wokół nas

Prowadzą: Patryk Mazur, KN Mikrobiologii UW

Chcecie zobaczyć, jak wyglądają różne mikroorganizm? Dowiedzieć się, jak mycie rąk pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób? Czy wiedzieliście o istnieniu sztuki malowania bakteriami? A może ciekawi was, ile mikroorganizmów znajduje się na przedmiotach codziennego użytku? Przyjdźcie na stoisko Koła Naukowego Mikrobiologii UW i przekonajcie się sami!

bez ograniczeń

0

Tak

17:30-20:00

Tajemnice mózgu: od komórek do struktur

Prowadzą: dr hab. Anna Malik, dr Ewelina Ziemlińska, mgr Tomasz Obrębski

Z czego składa się mózg? Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję poznać komórki budujące mózg i jego struktury. Spróbują je odnaleźć na preparatach mikroskopowych. Nauczą się, jak rozpoznać neurony, astrocyty czy mikroglej. Będą mieli okazję zdobyć dyplom neurobiologa-amatora:)

bez ograniczeń

0

Tak

17:30-20:00

"ABC węgla"

Prowadzą: mgr Katarzyna Stojek, Anna Nowaczyk, Alicja Jeznacka, Krzysztof Bestra

Jak działa klimat? Dlaczego naukowcy podnoszą alarm? Co możemy robić inaczej? W czasie naszego mikrowarsztatu będzie okazja by zrozumieć cały ten cykl dzięki specjalnym kartom.

od 12 lat

0

Tak

17:30-20:00

Grzyby czterech żywiołów

Prowadzą: Dorota Wiktorowicz, Koło Biologii Mikroorganizmów

Na stoisku zostaną przedstawione grzyby pochodzące ze środowisk reprezentujących wszystkie cztery żywioły. W ramach warsztatów osoby uczestniczące będą mogły samodzielnie przeprowadzić obserwacje mikroskopowe.

bez ograniczeń

0

Tak

17:30-20:00

Kot w mieście - przyjaciel czy wróg?

Prowadzą: Małgorzata Jastrzębska, Marta Milcewska, Anna Żuchniewicz, Towarzystwo Pomocy Kotom ProFelis

Żyją obok nas. Koty piwniczne, koty działkowe, koty miejskie. Zwykle nie są oswojone, urodziły się i wychowały na wolności. Czasami są to też koty wyrzucone przez właścicieli, które usiłują przetrwać w mieście.

Koty żyjące na naszych ulicach często głodują i chorują. Żyją znacznie krócej niż koty w domach. Brak im opieki weterynaryjnej, a ich życie jest ciężkie – ruch uliczny, głód, mróz, deszcz, upał i ludzie, którzy je przepędzają lub znęcają się nad nimi. Każdy ich dzień to walka o przetrwanie.

Najskuteczniejszym sposobem walki z chorobami, cierpieniem i śmiercią kotów jest profilaktyka: kontrolujemy populację kotów miejskich poprzez ich sterylizację i kastrację. Dokarmiamy koty, zabieramy je do lecznic, kiedy są chore, a jeśli widzimy, że lgną do człowieka i są oswojone, to zapewniamy im domy tymczasowe i szukamy domów docelowych.

bez ograniczeń

0

Tak

17:30-20:00

Multico- stoisko z książkami Wydawnictwa Multico

bez ograniczeń

0

Tak

17:30-20:00

Magia ptaków - lot przez żywioły

Prowadzą: dr hab. Tomasz Gortat, dr hab. Alicja Gryczyńska, lic. Dawid Sadkowski, lic. Karolina Kuczkowska, Kajetan Chalecki

“Magia ptaków - lot przez żywioły” to historia o odważnych podróżnikach. Będzie to unikalne doświadczenie, w którym ptaki pokażą nam jak okiełznać wodę, ląd, powietrze, a nawet ogień. Dzięki prezentowanym podczas spotkania niesamowitym przystosowaniom tych zwierząt do życia w różnych środowiskach i w różnych warunkach oraz interaktywnym grom edukacyjnym odkryjemy ptasie tajemnice i ich niezwykłe zdolności do przetrwania.

bez ograniczeń

0

Tak

17:30-20:00

Mało - źle, za dużo - jeszcze gorzej, czyli o wpływie niedoboru lub nadmiaru mikroelementów na wzrost roślin.

Prowadzą: dr hab. Anna Barabasz, dr Oskar Siemianowski, mgr Magdalena Pypka, lic. Justyna Wronka, Justyna Walicka

Na stoisku będą zaprezentowane rośliny rosnące na podłożu ubogim w niezbędne do życia pierwiastki takie jak cynk, żelazo, mangan czy miedź. Pokazane również będą rośliny uprawiane przy nadmiarze tych mikroelementów. Goście stoiska będą mogli porównać jak wygląd roślin różni się w zależności od składu podłoża. Mamy nadzieję, że prezentacja przyczyni się do rozmów na temat prawidłowego odżywiania, aby w naszym pożywieniu nie brakowało niezbędnych do funkcjonowania pierwiastków. Poruszymy również kwestie czy rośliny mogą służyć do oczyszczania terenów skażonych metalami ciężkimi.

bez ograniczeń

0

Tak

17:30-20:00

Żywiołowa ewolucja

Prowadzą: mgr Jonatan Audycki, Koło Naukowe Biologii Ewolucyjnej

Poznaj 'żywiołową' ewolucję organizmów podczas trzech mini-warsztatów na stoisku KNBE! W części poświęconej dinozaurom zobaczysz, jak różni przedstawiciele tej słynnej grupy zwierząt przystosowali się do radzenia sobie z poszczególnymi żywiołami; pokaz będzie miał formę gry, podczas której odwiedzający będą dopasowywać okazy paleontologiczne i zoologiczne do konkretnych adaptacji. Będzie też to okazja do szerszego porozmawiania na temat dinozaurów;)
Drugi pokaz przybliży uczestnikom fascynujące mikroskopijne organizmy - otwornice, a także poznać ich miejsce we współczesnym ekosystemie, różnorodność oraz zastosowania w badaniach nad historią Ziemi. Uczestnicy będą mogli obejrzeć pod mikroskopem świetnie zachowane okazy otwornic z późnej kredy oraz oznaczyć je do poziomu rodzaju lub gatunku przy pomocy wydruku tablicy ze zdjęciami SEM.
Ostatnia część naszego stoiska dedykowana jest najmłodszym oraz wszystkim, którzy lubią aktywności manualne - zapraszamy do Plastelinowego Kącika Prehistorii! Pod czujnym okiem członków koła zwiedzający będą mogli ulepić z plasteliny swoje ulubione wymarłe zwierzęta i dołożyć jej do specjalnej makiety środowiska, obejmującej trzy z czterech żywiołów - ziemię, wodę i powietrze.

bez ograniczeń

0

Tak

17:30-20:00

Dwanaście gniewnych cukrów

Prowadzą: mgr Anna Węgrzyn, mgr Anna Węgrzyn, mgr Klaudia Ślusarczyk, lic. Jakub Obidowski, lic. Julia Kamińska, lic. Michał Kamiński, dr Magdalena Łazicka

Wspólnie odkryjemy tajemnice złożonego charakteru cukru, który pomimo swej słodkiej natury, potrafi być niezwykle rozpuszczony i wybuchowy, jak na typowego przestępcę przystało. Jednak nawet cukier ma swoje alibi – podczas przemian chemicznych potrafi uwolnić dużo energii, którą nasze komórki wykorzystują do funkcjonowania. W zależności od formy i stopnia zredukowania może być naszym oprawcą lub sprzymierzeńcem. Żeby odkryć prawdę o cukrze sprawdzimy wielu podejrzanych, przetestujemy ich właściwości redukcyjne. Jak szybko puszczą farbę oraz jak mieszają się z innymi członkami cukrowego gangu. Czy za fasadą twardego cukru kryje się kruchy kryształ wymagający oszlifowania? Przejrzymy historię i dzieje cukru, razem z jego lotnymi pomysłami. Dzięki zgromadzonym poszlakom i wskazówkom spróbujemy wydać werdykt, czy oskarżony pomimo niejednokrotnego siania fermentu jest winny, czy niewinny. Czy powinniśmy raczej rozbić całą siatkę przestępczą i oskarżyć jego zwierzchników, syntetyzujących różne typy i rodzaje cukrów.

bez ograniczeń

0

Tak

17:30-20:00

Pokaz filmu "Kohut"

Prowadzi: mgr Michał Adamowicz

"Kohut" to film Michała Adamowicza i Filipa Chudzyńskiego, który powstał podczas dwuletnich badań terenowych nad tatrzańską populacją wymierającego w Polsce gatunku ptaka - cietrzewia. Film dokumentuje pracę badawczą, a jednocześnie zgłębia tematykę relacji człowieka z naturą i górami.

bez ograniczeń

6B

0

Tak

17:30-20:00

Cyjanotypia - malowanie światłem

Prowadzą: mgr Alicja Bukat, dr Michał Bykowski, lic Katarzyna Tratkiewicz, mgr Anita Murawska, mgr Ola Goszcz

Cyjanotypia to technika fotograficzna, wynaleziona w połowie XIX wieku, wykorzystująca światłoczułość soli żelaza. Odbitki wykonane tą techniką, charakteryzują się niebieskim odcieniem. Cyjanotypia była używana do reprodukcji fotografii, dokumentów, map i planów. Zyskała również popularność dzięki Annie Atkins oraz innym naukowcom, którzy stosowali ją do katalogowania próbek roślin. Na stoisku będzie można wykonać własną odbitkę, korzystając z negatywów oraz suszonych roślin.

od lat 10

0

Tak

17:30-20:00

Kreatywny kącik relaksu

Prowadzi: Pracownia Dydaktyki Biologii

Lubisz kolorować? Szukasz wyciszenia?
Zapraszamy do Kreatywnego Kącika Relaksu Nocy Biologów. W kąciku będzie na Was czekać wiele wyjątkowych kolorowanek, tematycznie związanych z Nocą Biologów. Pamiętaj, że kolorowanie relaksuje, wycisza i ćwiczy małą motorykę!

bez ograniczeń

0

Tak

Kategoria: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

17:30-18:30

Noc w tropikach

Prowadzą: mgr Anna Albin, inż. Marianna Darżynkiewicz-Wojcieska, mgr inż. Piotr Dobrzyński

Kto nocą skrada się wśród roślin tropikalnej dżungli? Kto lawiruje po ciemku między kaktusami i agawami? Możecie to być WY!
12 stycznia w ramach Nocy Biologów, zapraszamy Was na wieczorny spacer po naszych szklarniach Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Przyświecając sobie jedynie latarkami (nie zapomnijcie zabrać ich ze sobą!) poczujemy na własnej skórze jak to jest wędrować po wilgotnym lesie tropikalnym, przyjrzymy się specyficznej roślinności rosnącej w klimacie śródziemnomorskim. Będziemy wąchać, oglądać, napawać się i podziwiać.

Zapisy ruszają 3 stycznia 2024 przez e-mail: warsztaty.ogrod@uw.edu.pl Więcej informacji na Facebooku Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

bez ograniczeń

0

Tak

Kategoria: Online

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

17:10-17:30

Zatrzymane w czasie. Jak ochronić bioróżnorodność roślin przed żywiołami?

Prowadzą: dr Danuta Solecka, prof. ucz.

Jedną z metod ochrony materiału genetycznego rzadkich i zagrożonych lub cennych dla uprawy gatunków roślin jest długotrwałe przechowywanie materiału roślinnego (nasion, ziaren pyłku, cebul, bulw czy pąków) w bardzo niskiej temperaturze (w zakresie od -150 do -196 st.C). O ile przechowywanie nasion nie wymaga zbyt skomplikowanych procedur, to użycie tkanek zielonych, o wysokiej aktywności metabolicznej, wymaga stosowania specjalnych metod podczas zamrażania. Na wykładzie zobaczymy, jak można wykorzystać niektóre żywioły do ochrony wspaniałych roślin.

od lat 10

Bez ograniczeń

Nie

17:30-17:50

Miedary - nowe stanowisko kopalnych kręgowców sprzed 240 milionów lat

Prowadzi: mgr inż. Wojciech Pawlak

W tym roku światło dzienne ujrzało odkrycie warstwy będącej skarbcem kości
wymarłych zwierząt sprzed około 240 milionów lat. W ciągu 10 lat badań naukowcom z Wydziału Biologii UW i Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk udało się skatalogować ponad tysiąc kości należących do pradawnych ryb, płazów i gadów. W czasie wykładu jeden ze współautorów odkrycia opowie o badaniach nad stanowiskiem i przybliży to okno na świat u progu ery dinozaurów, znalezione w pobliżu Tarnowskich Gór.

bez ograniczeń

Bez ograniczeń

Nie

17:50-18:10

Krótka podróż przez polimery.

Prowadzi: Zofia Thornborrow

Wykład przedstawiający w przystępny sposób co to są polimery, mechanizmy ich powstawania oraz ogólne zastosowanie w otaczającym nas świecie z dużym skupieniem na zastosowaniu biologicznym.

od lat 10

Bez ograniczeń

Nie

18:00


Kategoria: Grupa 1 Wykłady

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

18:00-18:20

Czwarty element - ziemia. Co możemy odkopać o (skamieniałych) interakcjach pomiędzy zwierzętami?

Prowadzi: dr Aleksandra Skawina

Interakcje biotyczne - zwłaszcza te antagonistyczne jak drapieżnictwo, pasożytnictwo, czy konkurencja - są istotnym czynnikiem modulującym ścieżki procesów ewolucyjnych. Informacje o behawiorze zwierząt w przeszłości geologicznej nie zawsze są wśród tych najłatwiejszych do identyfikacji, jednak możliwe jest znalezienie skamieniałości dokumentujących je. W trakcie wykładu przedstawione zostaną przykłady, które są dowodem interakcji biotycznej między organizmami, które żyły (i miały tę interakcję) miliony lat temu.

dowolny

102 B

0

Tak

18:00-18:20

Różnice pomiędzy survivalem a bushcraftem w kontakcie ze środowiskiem naturalnym

Prowadzą: Andrzej Nowak, Projekt Ranger

Survival to adaptacja w oparciu o to co znajduje się w środku w którym musimy przetrwać. Las, góry, woda, miasto to różne środowiska. Aby zrozumieć jak sobie poradzić warto zacząć od bushraftu. Różnice pozwolą zrozumieć na czym polega przerwanie.

16-18 lat,liceum,dorosli

103 B

0

Tak

18:00-18:20

Zatrzymane w czasie. Jak ochronić bioróżnorodność roślin przed żywiołami?

Prowadzą: dr Danuta Solecka, prof. ucz

Jedną z metod ochrony materiału genetycznego rzadkich i zagrożonych lub cennych dla uprawy gatunków roślin jest długotrwałe przechowywanie materiału roślinnego (nasion, ziaren pyłku, cebul, bulw czy pąków) w bardzo niskiej temperaturze (w zakresie od -150 do -196 st.C). O ile przechowywanie nasion nie wymaga zbyt skomplikowanych procedur, to użycie tkanek zielonych, o wysokiej aktywności metabolicznej, wymaga stosowania specjalnych metod podczas zamrażania. Na wykładzie zobaczymy, jak można wykorzystać niektóre żywioły do ochrony wspaniałych roślin.

10-15 lat, klasy IV-VIII szkoły podstawowej, 16-18 lat, liceum,

9 B

0

Tak

18:30-18:50

Medycyna personalizowana - na czym ona polega?

Prowadzi: dr hab. Tomasz Wilanowski

Medycyna personalizowana polega na dobieraniu leku nie tylko według cech choroby, ale również według cech pacjenta/tki. Jest szczególnie ważna i skuteczna przy leczeniu chorób nowotworowych.

dowolny

102 B

0

Tak

18:30-18:50

Jak komórki wyczuwają tlen?

Prowadzi: dr hab. Katarzyna Winiarska

Adaptacja do aktualnych warunków tlenowych jest podstawową umiejętnością komórki, niezbędną do życia i przeżycia. Kluczową rolę w tym procesie odgrywają czynniki transkrypcyjne HIF, aktywowane podczas niedoboru tlenu. Wyjaśnienie mechanizmu działania HIF okazało się rewolucyjnym wydarzeniem m.in. dla onkologów i... dla sportowców na dopingu, a w 2019 roku trzem naukowcom przyniosło Nagrodę Nobla.

16-18 lat,liceum,dorosli

103 B

0

Tak

18:30-18:50

HIV - wirus nabytego niedoboru odporności, patogeneza i terapia

Prowadzi: dr Marta Polańska

Wykład będzie dotyczył HIV, ludzkiego wirusa nabytego niedoboru odporności. Omówione zostaną mechanizmy wnikania tego czynnika do organizmu, patogeneza oraz stosowane terapie. Poruszona zostanie także kwestia szczepionek.

16-18 lat,liceum,dorosli

9 B

0

Tak

Kategoria: Online

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

18:10-18:30

Po co dwie półkule mózgu? Uwaga bliska i pozszerzona?

Prowadzi: dr Jan Jabłonka

Wykład, który ma być inspiracją do przemyślenia kwestii modelu świata, w którym żyjemy i jaki "obieramy" lub jaki jest nam "dany". Do przemyślenia w kontekście komunikacji interpersonalnej w społeczeństwie i zalewu różnorodnych, nie raz wykluczających się konkluzji, co do podejmowanego planu działań i społecznej organizacji.

od lat 10

Bez ograniczeń

Nie

19:00


Kategoria: Grupa 1 Wykłady

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

19:00-19:20

Mongolska biosfera pod lupą: kleszcze i ich rola w rozprzestrzenianiu patogenów

Prowadzi: mgr Dagmara Wężyk

Podczas tej prezentacji przeniesiesz się w podróż do serca Mongolii, gdzie odkryjesz tajemnice wyprawy badawczej. Razem zgłębimy mikroświat niewielkich stworzeń jakimi są kleszcze i dowiemy się co nieco o przenoszonych przez nie groźnych patogenach z gatunków Babesia spp. i Borrelia spp. To opowieść o ekspedycji, fascynujących odkryciach i ich wpływie na nasze zrozumienie mongolskiej biosfery. Przyjrzymy się, jak badania nad kleszczami prowadzą nas do głębszego zrozumienia skomplikowanych zależności w przyrodzie i roli Mongolii w tej niezwykłej podróży biologicznej.

16-18 lat,liceum,dorosli

102 B

0

Tak

19:00-19:20

Czy zaburzenia snu mogą być przyczyną otyłości?

Prowadzi: dr Anna Kiersztan

Przesypiamy prawie jedną trzecią naszego życia. Lecz nie jest to czas zmarnowany. Wykorzystujemy go m.in. na regenerację fizyczną, regulację nastroju oraz regenerację mózgu i konsolidację pamięci. Zbyt krótki czas snu lub jego zaburzenia nie tylko wpływają negatywnie na funkcje poznawcze i naszą wydajność, ale także przyczyniają się do rozwoju wielu chorób. Istnieje coraz więcej dowodów na to, że osoby, które śpią zbyt krótko lub zaburzają swój rytm dobowy mają większe ryzyko zwiększania masy ciała i rozwoju otyłości. Wykład podsumowuje dotychczasową wiedzę naukową na temat zależności między długością/jakością snu a rozwojem otyłości.

16-18 lat,liceum,dorosli

9 B

0

Tak

19:00-19:20

Zróżnicowanie torfowisk północnej Norwegii, czyli rzecz o turzycach, mszakach, wodzie i lodzie

Prowadzi: mgr Jan Kucharzyk

Torfowiska to ekosystemy pod wieloma względami “naj”. Występują na niemal całym Świecie, ale bardzo się między sobą różnią. Część z nich położona jest na równiku, a inne wykształcają się na wielkich kulach lodu (wiecznej zmarzlinie). I chociaż roślinność strefy tropikalnej kojarzy się z największym zróżnicowaniem gatunkowym, to pod wieloma względami polarne bagna nie ustępują swoim krewnym ze stref gorących. Autor serdecznie zaprasza na wspólną wycieczkę po arktycznych torfowiskach północnej Norwegii, podczas której m.in. dowiem się, z czego powstają najsmaczniejsze dżemy malinowe i zobaczymy obraz naszego kraju sprzed… kilku tysięcy lat.

od 16 lat

103B

0

Tak

19:30-19:50

Ach ten piękny świat!!! Prawdziwy, czy tylko mistyfikacja?

Prowadzi: dr Jan Jabłonka

Zaczyn do dyskusji na temat wspólnoty wrażenia otaczającego nas świata. Czym są zmysły i co pokazują, do czego dają dostęp? Piękno?

10-15 lat, klasy IV-VIII szkoły podstawowej, 16-18 lat, liceum,

102 B

0

Tak

19:30-19:50

Ogień i jego tajemnice

Prowadzą: dr Marcin Chrzanowski, dr Agnieszka Siporska

Czy płomień to materia? Czy ogień jest stanem skupienia? Czy można go zaklasyfikować jako istotę żywą? Ogień ma swoje tajemnice. W czasie interaktywnego wykładu poznacie kilka z nich.

od 12 lat

9 B

0

Tak

Kategoria: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

19:00-20:00

Noc w tropikach

Prowadzą: mgr Anna Albin, inż. Marianna Darżynkiewicz-Wojcieska, mgr inż. Piotr Dobrzyński

Kto nocą skrada się wśród roślin tropikalnej dżungli? Kto lawiruje po ciemku między kaktusami i agawami? Możecie to być WY! 12 stycznia w ramach Nocy Biologów, zapraszamy Was na wieczorny spacer po naszych szklarniach Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Przyświecając sobie jedynie latarkami (nie zapomnijcie zabrać ich ze sobą!) poczujemy na własnej skórze jak to jest wędrować po wilgotnym lesie tropikalnym, przyjrzymy się specyficznej roślinności rosnącej w klimacie śródziemnomorskim. Będziemy wąchać, oglądać, napawać się i podziwiać. Zapisy ruszają 3 stycznia 2024 przez e-mail: warsztaty.ogrod@uw.edu.pl Więcej informacji na Facebooku Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

bez ograniczeń

0

Tak

Kategoria: Online

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

19:10-19:30

Czwarty element - ziemia. Co możemy odkopać o (skamieniałych) interakcjach pomiędzy zwierzętami?

Prowadzi: dr Aleksandra Skawina

Interakcje biotyczne - zwłaszcza te antagonistyczne jak drapieżnictwo, pasożytnictwo, czy konkurencja - są istotnym czynnikiem modulującym ścieżki procesów ewolucyjnych. Informacje o behawiorze zwierząt w przeszłości geologicznej nie zawsze są wśród tych najłatwiejszych do identyfikacji, jednak możliwe jest znalezienie skamieniałości dokumentujących je. W trakcie wykładu przedstawione zostaną przykłady, które są dowodem interakcji biotycznej między organizmami, które żyły (i miały tę interakcję) miliony lat temu.

bez ograniczeń

Bez ograniczeń

Nie

19:30-19:50

Białko w działaniu i w spoczynku – o sposobach określania struktury dużych cząsteczek.

Prowadzi: dr Marta Gapińska

Białka pełnią w naszych komórkach szereg funkcji – są budulcem i środkiem transportu, przecinają, sklejają, kopiują i przenoszą. Tak zajętego „pracownika” trudno uchwycić w bezruchu. Podczas wykładu opowiem, w jaki sposób – i w jakim celu – określamy struktury białek.

od 16 lat

Bez ograniczeń

Nie

20:00


Kategoria: Online

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

20:10-20:30

Od odkrywców do twórców - opowieść o biologii syntetycznej

Prowadzi: Kacper Koźluk

Wyobraź sobie małe, niewidoczne gołym okiem urządzenie, możliwe do swobodnego programowania jego cech. Wyobraź sobie, że może wchodzić w niemal dowolne interakcje z materią wokół - przekształcać ją chemicznie czy emitować sygnał w obecności określonych związków. Wyobraź sobie ile współczesnych problemów można by rozwiązać dzięki takim urządzeniom - od syntezy niezbędnych substancji, przez usuwanie tych zbędnych, aż po wykrywanie dowolnych cząsteczek w środowisku czy nawet ciele człowieka. To wszystko staje się stopniowo naszą rzeczywistością dzięki biologii syntetycznej - sposobie na tworzenie nowych organizmów czy przypisywanie im nieobecnych dotąd funkcji. O tym, jak myśląc jak biolog, inżynier i informatyk, zmienić swoje postrzeganie nauki o życiu, dowiesz się w tym wykładzie!

od lat 10

Bez ograniczeń

Nie

20:30-20:50

Poprzez kontakt z ziemią i wodą możesz zarazić się manipulującym psychiką pasożytem Toxoplasma gondii!

Prowadzi: dr Mohammed Alsarraf

Toksoplazmoza jest chorobą pasożytniczą, wywoływaną przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Jest dobrze znana jako szczególnie niebezpieczna choroba dla kobiet w ciąży, ponieważ istnieje ryzyko przeniesienia zarażenia na płód, co może wiązać się z bardzo poważnymi konsekwencjami (nawet poronieniem). Natomiast mało wiadomo na temat oddziaływania T. gondii na zachowanie żywicieli, które może doprowadzić do obniżenia poziomu inteligencji i strachu przed potencjalnym wrogiem, stwarzania zagrożenia na drogach publicznych, a nawet może skutkować schizofrenią.

bez ograniczeń

Bez ograniczeń

Nie

20:50-21:10

Tajemnice ewolucji człowieka

Prowadzi: dr Miłosława Sokół

W świetle badań genetycznych ewolucja człowieka przestała być taką wielką tajemnica, za jaką się ja powszechnie uważa. Co więcej sprawdziło się to, co humaniści i filozofowie uważali za największy przełom w ukształtowaniu się człowieka - powstanie typowej dla ludzi mowy. Odpowiada za to mutacja genu foxp2, która poza wrażliwością na zestawienia pewnych częstotliwości fali akustycznej układających się w oktawę (muzykę i śpiew) spowodowała powstanie skomplikowanego sposobu przekazywania informacji głosowej - mowę gramatyczną. Była także początkiem szczególnego doboru płciowego, w którym cechy związane z funkcjonowaniem mózgu stały się ważniejsze niż siła, zdrowie i uroda. A dobór płciowy ma tę właściwość, że nie kończy się wraz z adaptacja do środowiska tylko powoduje zmiany pewnych organów ponad potrzebę przeżycia w danych warunkach. Potwierdzają to modele informatyczne, które z ochotą pokażę.

od 16 lat

Bez ograniczeń

Nie

21:00


Kategoria: Grupa 2 Stoiska warsztatowe

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

21:00-23:30

Kreatywny kącik relaksu

Prowadzi: Pracownia Dydaktyki Biologii

Lubisz kolorować? Szukasz wyciszenia?
Zapraszamy do Kreatywnego Kącika Relaksu Nocy Biologów. W kąciku będzie na Was czekać wiele wyjątkowych kolorowanek, tematycznie związanych z Nocą Biologów. Pamiętaj, że kolorowanie relaksuje, wycisza i ćwiczy małą motorykę!

bez ograniczeń

0

Tak

21:00-23:30

Jak symbioza między organizmami pomaga im walczyć z czterema żywiołami?

Prowadzą: Daniel Grygorowicz, Warszawskie Stowarzyszenie Biotechnologiczne „Symbioza”

Główną częścią stoiska będzie gra karciana w wariantach o różnej trudności. Polega ona na zbudowaniu jednego z czterech ekosystemów z grupy organizmów o różnych, dopełniających się potrzebach. Będzie można również zobaczyć organizmy, które żyją w środowiskach poszczególnych żywiołów oraz obejrzeć je pod mikroskopem. Organizatorzy opowiedzą o tym, jak organizmy wspólnie pokonują wodę, ziemię, ogień i powietrze, poprzez złożone zależności między sobą.

bez ograniczeń

0

Tak

21:00-23:30

Anatomia owadów z bliska

Prowadzi: lic. Karol Gwardys

Zainteresowani będą mogli spotkać się oko w oko z żywymi karaczanami i obejrzeć owady pod binokularem.

bez ograniczeń

0

Tak

21:00-23:30

Fascynujący Świat Pasożytów w Kontekście Czterech Żywiołów

Prowadzą: mgr Dagmara Wężyk, mgr Wiktoria Romanek, lic Wiktoria Małaszewicz, lic Patrycja Puszko, Martyna Szustakiewicz

Koło Naukowe Parazytologii przygotowało wiele atrakcji zarówno dla dorosłych jak i dla najmłodszych uczestników Nocy Biologów. W planach m.in.: gra 4 żywioły i pasożyty, mapa świata, preparaty pokazowe mi.in. "monster tick - Hyalomma spp." oraz wiele innych. Serdecznie zapraszamy:)

bez ograniczeń

0

Tak

21:00-23:30

Pokaz filmu "Kohut"

Prowadzi: mgr Michał Adamowicz

"Kohut" to film Michała Adamowicza i Filipa Chudzyńskiego, który powstał podczas dwuletnich badań terenowych nad tatrzańską populacją wymierającego w Polsce gatunku ptaka - cietrzewia. Film dokumentuje pracę badawczą, a jednocześnie zgłębia tematykę relacji człowieka z naturą i górami.

bez ograniczeń

6B

0

Tak

21:00-23:30

Nowoczesne metody eliminacji bakterii patogennych w akwakulturach

Prowadzą: mgr Michał Zaród, dr inż. Małgorzata Korzeniowska, dr Elżbieta Jagielska, mgr inż. Maciej Wolak, mgr Jan-Niklas Schwarz

Na stoisku można zapoznać się z modelem ryby Danio rerio powszechnie stosowanym w badaniach biologicznych, jak również przeprowadzić proste eksperymenty dotyczące akwakultur i opracowywanych substancji przeciwbakteryjnych.

bez ograniczeń

0

Tak

21:00-23:30

Mikro- i makro-świat pasożytów

Prowadzą: mgr Julia Kowczarska, mgr Ludmiła Szewczak

Stoisko będzie miało charakter gry planszowej. Uczestnicy zabawy będą poruszać pionkiem po planszy, a na poszczególnych polach napotkają zagadki do rozwiązania i ciekawostki ze świata pasożytów. Do każdego pola będzie przyporządkowany preparat mikroskopowy lub okaz do obejrzenia. Ponadto dostępne będą plakaty i prezentacje skierowane do osób, które chcą się dowiedzieć więcej.

bez ograniczeń

0

Tak

21:00-23:30

Batman-i wśród nas

Prowadzą: mgr inż. Anna Smolińska, inż. Katarzyna Grabska, Martyna Krasna

Podczas tej prezentacji, można będzie się dowiedzieć wiele informacji na temat nietoperzy. Gdzie występują, jak polują i dla czego są tak ważne dla środowiska. Opowiemy Państwu co można zrobić w sytuacji kiedy spotkamy nietoperza w naszym otoczeniu oraz kogo poinformować kiedy znajdziemy osobnika który potrzebuje pomocy.

bez ograniczeń

0

Tak

21:00-23:30

Woda na młyn edukacji - akwarium

Prowadzą: mgr Joanna Lilpop, mgr Jan Goldstein, dr Dagmara Chmielarz, Szkoła Edukacji

Akwarium w szkole daje olbrzymie możliwości edukacyjne. Jak to zrobić, żeby akwarium służyło uczniom i nauczycielowi, a przysparzało najmniej kłopotu? Akwarium według naszego pomysłu powala uczyć obserwacji i wnioskowania na lekcjach o fotosyntezie, ekologii, systematyce zwierząt i roślin oraz ich fizjologii. Na stoisku zapraszamy na:
1. Badanie efektów fotosyntezy przy zastosowaniu światła o różnych kolorach. Klasyczne doświadczenia, które przysparzają często problemów. Pokażemy dobre praktyki, a także pułapki doświadczeń, w które nie warto wpadać.
2. Obserwacje fascynujących organizmów bezkręgowych, które można odłowić ze stawów w miejskich parkach i hodować, naśladując mikro-ekosystem stawu.

bez ograniczeń

0

Tak

21:00-23:30

Barwniki roślinne - fascynujący świat kolorów

Prowadzą: mgr Grzegorz Wałpuski, mgr Magdalena Pypka, Bartłomiej Starzyński, Zofia Bulanda, Gabriela Piórkowska

Barwniki roślinne to związki chemiczne nadające roślinom ich charakterystyczne kolory. Występują w liściach, owocach i kwiatach. Pełniąc tym samym różne funkcje, uczestniczą m.in w fotosyntezie oraz przywabianiu zapylaczy. Z nami zajrzysz do wnętrza komórek roślinnych, poznasz ich budowę oraz funkcje najważniejszych barwników. A na deser, odkryj w sobie duszę artysty i namaluj obraz korzystając z niecodziennych farb.

bez ograniczeń

0

Tak

21:00-23:30

Patkon - kto zach? i dokąd dojdzie?

Prowadzą: dr Jan Jabłonka, dr Anna Stencel - Jabłonką, Antonina Jabłonką (lat 6)

Stoisko z udostępnionymi ilustracjami książki dla dzieci pt. "PATKON".
Rozmowa i zabawa z autorką i autorem ilustracji.
Sprzedaż książki i kolorowanek.

bez ograniczeń

0

Tak

21:00-23:30

Multico- stoisko z książkami Wydawnictwa Multico

bez ograniczeń

0

Tak

21:00-23:30

Kot w mieście - przyjaciel czy wróg?

Prowadzą: Małgorzata Jastrzębska, Marta Milcewska, Anna Żuchniewicz, Towarzystwo Pomocy Kotom ProFelis

Żyją obok nas. Koty piwniczne, koty działkowe, koty miejskie. Zwykle nie są oswojone, urodziły się i wychowały na wolności. Czasami są to też koty wyrzucone przez właścicieli, które usiłują przetrwać w mieście.

Koty żyjące na naszych ulicach często głodują i chorują. Żyją znacznie krócej niż koty w domach. Brak im opieki weterynaryjnej, a ich życie jest ciężkie – ruch uliczny, głód, mróz, deszcz, upał i ludzie, którzy je przepędzają lub znęcają się nad nimi. Każdy ich dzień to walka o przetrwanie.

Najskuteczniejszym sposobem walki z chorobami, cierpieniem i śmiercią kotów jest profilaktyka: kontrolujemy populację kotów miejskich poprzez ich sterylizację i kastrację. Dokarmiamy koty, zabieramy je do lecznic, kiedy są chore, a jeśli widzimy, że lgną do człowieka i są oswojone, to zapewniamy im domy tymczasowe i szukamy domów docelowych.

Środki pozyskane z Kiermaszu zostanę w całości wykorzystane na utrzymanie i leczenie naszych podopiecznych.

bez ograniczeń

0

Tak

21:00-23:30

Żywiołowa ewolucja

Prowadzą: mgr Jonatan Audycki, Koło Naukowe Biologii Ewolucyjnej

Poznaj 'żywiołową' ewolucję organizmów podczas trzech mini-warsztatów na stoisku KNBE! W części poświęconej dinozaurom zobaczysz, jak różni przedstawiciele tej słynnej grupy zwierząt przystosowali się do radzenia sobie z poszczególnymi żywiołami; pokaz będzie miał formę gry, podczas której odwiedzający będą dopasowywać okazy paleontologiczne i zoologiczne do konkretnych adaptacji. Będzie też to okazja do szerszego porozmawiania na temat dinozaurów ;)
Drugi pokaz przybliży uczestnikom fascynujące mikroskopijne organizmy - otwornice, a także poznać ich miejsce we współczesnym ekosystemie, różnorodność oraz zastosowania w badaniach nad historią Ziemi. Uczestnicy będą mogli obejrzeć pod mikroskopem świetnie zachowane okazy otwornic z późnej kredy oraz oznaczyć je do poziomu rodzaju lub gatunku przy pomocy wydruku tablicy ze zdjęciami SEM.
Ostatnia część naszego stoiska dedykowana jest najmłodszym oraz wszystkim, którzy lubią aktywności manualne - zapraszamy do Plastelinowego Kącika Prehistorii! Pod czujnym okiem członków koła zwiedzający będą mogli ulepić z plasteliny swoje ulubione wymarłe zwierzęta i dołożyć jej do specjalnej makiety środowiska, obejmującej trzy z czterech żywiołów - ziemię, wodę i powietrze.

bez ograniczeń

0

Tak

21:00-23:30

Trzy żywioły triasu

Prowadzą: mgr Jonatan Audycki, mgr inż. Wojciech Pawlak; dr Przemysław Świś

Trias to okres dziejów Ziemi, w którym swoje pierwsze kroki stawiały liczne grupy organizmów dominujące obecnie. Rozpad superkontynentu Pangei, który nastąpił wkrótce potem, zaważył również na ich geograficznym rozmieszczeniu. W ramach warsztatów będzie można odkryć ewolucję świata żywego i kluczową rolę triasu podczas gry karcianej "triasowy timeline", a także obejrzeć oryginalne skamieniałości i modele triasowych gadów, płazów i bezkręgowców.

bez ograniczeń

0

Tak

21:00-23:30

Fascynujący świat mysich zarodków - odkryj, jak je badać.

Prowadzą: dr Ewelina Trela, dr Agnieszka Walewska, mgr Oliwia Jędruch-Smulska, mgr Eliza Winek

Zapraszamy Was do fascynującego świata embriologii! Na naszym stoisku zajrzycie do wnętrza modelu myszy w poszukiwaniu zarodków, a następnie zobaczycie jak wyglądają prawdziwe mysie zarodki pod mikroskopem. Przekonacie się także, że chimery nie występują tylko w kreskówkach i spróbujecie sami stworzyć taki organizm przy pomocy symulacji mikromanipulatora.

od lat 10

0

Tak

Kategoria: Grupa 2 Wykłady

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

21:30-21:50

Piąty żywioł? Nowe pasożyty psów i kotów hulają po kraju

Prowadzi: prof. dr hab. Anna Bajer

W ostatnim czasie u psów i kotów, a także u dzikożyjących zwierzat pojawiaja się nowe zarażenia pasożytami, takimi jak Hepatozoon canis u psów czy Babesia divergens u danieli. Jak rozpoznać zarażenie, jakimi drogami chadzają pasożyt i jak się przed nimi uchronić - o tym opowiem podczas wykładu.

dowolny

102 B

0

Tak

21:30-21:50

W lesie, czy w puszczy? - jak wyglądają lasy pierwotne

Prowadzi: mgr Marcin Mazurkiewicz

Lasy są wspaniałym miejscem, w którym możemy spędzić swój wolny czas. Są też domem dla wielu dzikich stworzeń. Jednak niektóre z nich spotkamy tylko w lasach uznawanych za szczególnie cenne. Czym się charakteryzują się lasy pierwotne? Jakie gatunki możemy tam spotkać? Jak wygląda spacer po pradawnej puszczy? Po odpowiedzi na te i inne pytania zapraszam na ten krótki wykład.

od 12 lat

103 B

0

Tak

21:30-21:50

Na co komu dziś enzymy psychrofilne?

Prowadzi: dr Takao Ishikawa

Gleba Arktyki zawiera bakterie psychrofilne, które całkiem dobrze funkcjonują w środowisku nieprzyjaznym człowiekowi. Ich metabolizm podtrzymują enzymy zdolne do katalizowania reakcji chemicznych nawet w mroźnym środowisku. Niektóre z tych enzymów przydatne są w różnych gałęziach gospodarki. To właśnie z tego powodu prowadzi się bioprospekcję psychrofilnych enzymów, czyli poszukiwania enzymów aktywnych w chłodzie w celu ich zastosowania w przemyśle, rolnictwie, czy badaniach biomedycznych.

od 14 lat

9 B

0

Tak

Kategoria: Online

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

21:50-22:10

Niebo minimalistów – jak koncept minimalnych genomów pozwala zgłębiać tajemnice życia i rewolucjonizuje biologię syntetyczną

Prowadzi: Olga Kowalska

Godziny szczytu w galerii handlowej w centrum miasta. Wypatrując kolegów w tłumie, przeklinasz się w myśli za taki wybór miejsca na spotkanie. O ile łatwiej byłoby spotkać się w mniej zatłoczonym miejscu! Podobny rozgardiasz panuje we wnętrzu komórek. Nie wszystkie geny obecne w bakteriach, które naukowcy chcą przekształcać w mikroskopijne fabryki produkujące cenne substancje, są tym organizmom niezbędne do przetrwania – a zarazem zwiększają ich złożoność, czyniąc trudniejszymi do badań i iście inżynieryjnej pracy. Podczas wykładu podsumowane zostaną toczące się już od pewnego czasu badania nad redukcją genomów pewnych ważnych dla biotechnologii organizmów, które dają nadzieję na odkrycie tajemnic stojących za fundamentalnymi aspektami życia.

od 16 lat

Bez ograniczeń

Nie

22:00


Kategoria: Grupa 2 Wykłady

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

22:00-22:20

Antybiotykooporność - pełzająca pandemia XXI wieku

Prowadzi: dr inż. Marzena Nowacka

Jeśli nie antybiotyki, to co? Naukowcy pracują nad wieloma alternatywnymi metodami walki z bakteriami, m.in. nad enzybiotykami - bakteriobójczymi enzymami.

od 18 lat, dorośli

102 B

0

Tak

22:00-22:20

"I am the sturgeon!" - Ewolucja, biologia i przyszłość jesiotrów

Prowadzi: mgr inż. Wojciech Pawlak

Jesiotry i ich krewniacy to przedziwne ryby królujące w chłodnych wodach północnej półkuli. Ich ewolucja może być przykładem jednej z najdrastyczniejszych zmian jakie dotknęły kręgowce, prowadząc do form skrajnie pancernych jak i powstania słodkowodnych odpowiedników wielorybów. W czasie wykładu odbędziemy podróż od głębokich korzeni ewolucyjnej jesiotrów zapisanych w skamieniałościach, poznamy niezwykłe cechy ich fizjologii, nawyki żywieniowe i rozrodcze, kończąc na tym jak wygląda obecnie sytuacja ochrony jesiotrokształtnych.

dowolny

103 B

0

Tak

22:00-22:20

Biotechnologia alg - zalety i wady wykorzystania alg w przemyśle i ochronie środowiska, techniki modyfikacji genetycznej alg

Prowadzą: dr hab. Maksymilian Zienkiewicz, dr Anna Drożak

Glony, algi (łac. Algae) to grupa morfologiczno-ekologiczna odpowiedzialna każdorocznie za produkcję około 50% węgla organicznego na ziemi. Cechami łączącymi gromady: autotrofizm, beztkankowa budowa ciała i funkcja pierwotnego producenta materii organicznej. Ich wykorzystanie w przemyśle i ochronie środowiska rośnie lawinowo… Wykład poświęcony jest przybliżeniu komercyjnego wykorzystania oraz metod „poprawy” ich właściwości metabolicznych poprzez zastosowanie inżynierii genetycznej. Rzuca światło na wyzwania do rozwiązania i perspektywy ich lepszego wykorzystania.

bez ograniczeń

9 B

0

Tak

22:30-22:50

"Nie ma wody na pustyni". Twardzi zawodnicy w świecie roślin

Prowadzi: dr Wioleta Wasilewska-Dębowska

Wykład będzie dotyczył roślin, które potrafią żyć w środowiskach ubogich w wodę. Zaprezentowane będą przykładowe gatunki roślin oraz ich przystosowania morfologiczne oraz fizjologiczne do deficytu wody w środowisku.

dowolny

102 B

0

Tak

22:30-22:50

Czy oczyszczone ścieki mogą wciąż zagrażać naszemu zdrowiu? Rola DNA pochodzącego z oczyszczalni ścieków w rozprzestrzenianiu się genów oporności na antybiotyki.

Prowadzi: mgr Anna Rokowska

Wykład poświęcony jest pokazaniu potencjału DNA, pochodzącego z oczyszczalni ścieków i niezwiązanego z komórkami bakteryjnymi, w rozprzestrzenianiu się genów antybiotykooporności.

od 16 lat

103 B

0

Tak

22:30-22:50

Zebry z klasą

Prowadzi: mgr Apolonia Witecka

Są wśród nas, choć często ich nie widzimy. Kim są wspomniane w tytule Zebry i co mają wspólnego z chorobami rzadkimi? Jaka jest szansa, że spotkacie na swojej drodze Zebrę? Odpowiedź na te pytania w czasie wykładu. Zapraszam.

16-18 lat,liceum,dorosli

9 B

0

Tak

Kategoria: Online

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

22:10-22:30

Na co komu dziś enzymy psychrofilne?

Prowadzi: dr Takao Ishikawa

Gleba Arktyki zawiera bakterie psychrofilne, które całkiem dobrze funkcjonują w środowisku nieprzyjaznym człowiekowi. Ich metabolizm podtrzymują enzymy zdolne do katalizowania reakcji chemicznych nawet w mroźnym środowisku. Niektóre z tych enzymów przydatne są w różnych gałęziach gospodarki. To właśnie z tego powodu prowadzi się bioprospekcję psychrofilnych enzymów, czyli poszukiwania enzymów aktywnych w chłodzie w celu ich zastosowania w przemyśle, rolnictwie, czy badaniach biomedycznych.

od 16 lat

Bez ograniczeń

Nie

22:50-23:10

Dinozaury-nietoperze i inne dziwadła - Scansoriopterygidae

Prowadzi: Filip Pozauć

Rodzina Scansoriopterygidae obejmuje kilka rodzajów drobnych dinozaurów o mieszaninie nietypowych cech. Powoduje to, że są one często przedstawiane w sposób odbiegający znacznie od naszej obecnej wiedzy. W trakcie wykładu przybliżę sylwetki tych ciekawych zwierząt oraz zmierzę się z mitami na ich temat.

od 16 lat

Bez ograniczeń

Nie

23:00


Kategoria: Grupa 2 Wykłady

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

23:00-23:20

Czy ścieki tylko śmierdzą?

Prowadzi: mgr Mikołaj Wołącewicz

Wbrew temu, co często można zobaczyć w środkach masowego przekazu, współczesna biotechnologia to nie tylko badania nad lekiem na raka czy mityczną nieśmiertelnością. Znakomita większość prowadzonych badań, mimo że zdecydowanie bardziej przyziemna, bynajmniej nie jest mniej ważna. Jednym z takich zagadnień jest rozwój skutecznych metod oczyszczania ścieków. Jest to temat moich badań, które chciałbym przybliżyć uczestnikom wykładu.

16-18 lat,liceum,dorosli

102 B

0

Tak

23:00-23:20

"Czy działasz roślinie na nerwy?" - o stresie w świecie roślin

Prowadzi: mgr Martyna Koźbiał

Stres towarzyszy człowiekowi praktycznie od samego początku jego istnienia, ale czy jesteśmy wyjątkowi w tej kwestii? Oczywiście, że nie! Każdy organizm żywy, w tym również rośliny, jest podatny na szkodliwy stres dobiegający ze środowiska zewnętrznego. Trudno oczekiwać, że roślina sama zwierzy nam się ze swoich problemów. Istnieje jednak wiele symptomów i poszlak, dzięki którym jesteśmy w stanie ocenić „samopoczucie” rośliny. Czy jest możliwe to, że Twoja paprotka nie zzieleniała a wręcz zrobiła się purpurowa z zazdrości? O tym oraz o różnych rodzajach stresu roślinnego, jego skutkach, jak im przeciwdziałać i o wielu innych zaskakujących rzeczach, dowiecie się z przygotowanego przeze mnie wykładu.

16-18 lat,liceum,dorosli

103 B

0

Tak

23:00-23:20

Batman-i wśród nas Batman-i wśród nas

Prowadzi: mgr inż. Anna Smolińska

Podczas tej prezentacji, można będzie się dowiedzieć wiele informacji na temat nietoperzy. Gdzie występują, jak polują i dla czego są tak ważne dla środowiska. Opowiemy Państwu co można zrobić w sytuacji kiedy spotkamy nietoperza w naszym otoczeniu oraz kogo poinformować kiedy znajdziemy osobnika który potrzebuje pomocy.

od 12 lat

9 B

0

Tak

Kategoria: Online

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

23:10-23:30

Tajemnice torfowisk

Prowadzi: dr Monika Mętrak

Podczas wykładu, słuchacze dowiedzą się dlaczego torfy (osady organiczne) uważane są za „archiwa przyrody” oraz skąd biorą się ich doskonałe właściwości konserwujące. Wspólnie spojrzymy w twarz człowieka z Tollund, najlepiej zachowane oblicze w historii, poznamy też inne mumie torfowe. Na koniec wspólnie zastanowimy się dlaczego warto chronić torfowiska.

od 16 lat

Bez ograniczeń

Nie

23:55-23:55

Nagranie: Tajemnica zapachu róży. Czym są roślinne substancje lotne i jak oddziaływują na nasz zmysł węchu?

Prowadzi: dr Agnieszka Mroczek

Przez tysiąclecia ludzie uznawali tajemniczy i ulotny zapach za atrybut sił wyższych. Kapłani używali pachnących kadzideł aby komunikować się z bóstwami. Alchemicy zapach przyporządkowali żywiołowi powietrza i destylowali olejki eteryczne z roślin w poszukiwaniu magicznej esencji duchowej. Dziś, dzięki osiągnięciom współczesnej nauki, wiemy już bardzo dużo o biochemii roślinnych związków zapachowych. Coraz więcej wiadomo także na temat działania zmysłu węchu, chociaż ze wszystkich zmysłów ten jest wciąż najmniej poznany. Na wykładzie przyjrzymy się zarówno strukturze chemicznej roślinnych substancji zapachowych, jak i wciąż opisanym tylko częściowo procesom percepcji węchowej.

od 16 lat

Bez ograniczeń

Nie

23:55-23:55

Nagranie: Cztery żywioły w medycynie ludowej

Prowadzi: dr Agnieszka Mroczek

Lecznictwo ludowe jest ściśle związane z naturą i obecnymi w niej żywiołami. Dawniej sięgano po to czym darzyła przyroda: woda oczyszczała, rosnące na miedzy zioła służyły do przygotowywania leczniczych naparów, len palono na dolegliwości bólowe, a kadzidła z bylicy odganiały wszelkie zło i choroby gnieżdżące się w domu i w oborze. Nie wszystkie dawne zalecenia terapeutyczne znalazły potwierdzenie we współczesnej fitoterapii czy naturopatii. Na wykładzie omówimy wybrane aspekty ludowej "medycyny żywiołów" Europy Środkowo-Wschodniej, zarówno te które ze współczesnej perspektywy wydają się śmieszne lub niebezpieczne, jak i te które weszły do kanonu współczesnej medycyny.

od 16 lat

Bez ograniczeń

Nie

23:55-23:55

Nagranie: Nowy gatunek kleszcza atakuje Europę! Hyalomma spp. (Monster tick) - zagrożenia ze strony ciepłolubnych gatunków kleszczy.

Prowadzi: mgr Wiktoria Romanek

W Europie coraz częściej odnotowywane są przypadki pojawiania się egzotycznych gatunków kleszczy. Ocieplenie klimatu sprawia, że gatunki tych kleszczy znajdują tutaj dogodne dla siebie warunki do przeżycia. Do kleszczy tych zaliczyć można gatunki z rodzaju Hyalomma (Monster tick), których tysiące larw i nimf trafiają do Europy podczas wiosennych migracji ptaków. Obecność kleszczy Hyalomma może stanowić bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi, gdyż ten rodzaj kleszczy jest przenosicielem wirusa krymsko-kongijskiej gorączki krwotocznej, charakteryzującego się wysoką śmiertelnością.

bez ograniczeń

Bez ograniczeń

Nie

23:55-23:55

Nagranie: Traszki Waltla w swoim żywiole i w kosmosie

Prowadzi: dr Elżbieta Fuszara

Krótka opowieść o życiu traszek Waltla w środowisku naturalnym. Prezentacja dorobku naukowego gatunku, czyli co udało się osiągnąć traszkom, jako organizmom modelowym. Przedstawienie traszek, które uczestniczą w zajęciach dydaktycznych na Wydziale Biologii UW.

bez ograniczeń

Bez ograniczeń

Nie

23:55-23:55

Nagranie: Antybiotykooporność w ramach koncepcji 'Jedno zdrowie'

Prowadzi: dr inż. Magdalena Zalewska

Koncepcja 'Jedno zdrowie' postrzega zdrowie środowiska przyrodniczego, zwierząt i ludzi jako części współzależnego systemu. Zaprezentowany wykład pokaże, w jaki sposób nadużywanie antybiotyków w jednym z tych ogniw wpływa na pozostałe części systemu.

od 16 lat

Bez ograniczeń

Nie

23:55-23:55

Nagranie: Diapauza u owadów

Prowadzi: Nataliia Leko

Rodzaje diapauzy. Czynniki wpływające na diapauzę.

od 16 lat

Bez ograniczeń

Nie

Odwiedzin: 4505768 | Ostatnia aktualizacja: 2024-06-12, 13:04  Copyright 2011 Wydział Biologii UAM w Poznaniu. Projekt i wykonanie: Rafał Bajaczyk brav

Pełną odpowiedzialność za organizację wydarzeń w ramach Nocy Biologów ponoszą lokalni organizatorzy akcji.