Noc Biologów
NOC BIOLOGÓW
w Piątek, 08 stycznia 2021

Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii

Uniwersytet Gdański, Gdański Uniwersytet Medyczny

Ul. Abrahama 58

80-307 Gdańsk

Program   szukaj    układ godzinowy    układ tabelaryczny

 Warsztaty on line


CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

06:00-23:00

INFORMACJA

Zapraszamy na wykłady i warsztaty na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG&GUMed!

Aby obejrzeć wykłady należy korzystać z przeglądarek Gogle Chrome lub Microsoft Edge, albo zainstalowac aplikację Microsoft Teams
Warsztaty "Jak gamerzy rozwiązali zagadkę wirusa Masona-Pfizera." i "Laboratoria bakteryjne" będzie można obejrzeć w postaci streamingu na stronie wydarzenia na facebooku - link -

b/o

Bez ograniczeń

Nie

14:00-14:30

Osiedle ludzka skóra + stream z laboratorium


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: Emilia Załugowicz

„Podczas spotkania na żywo postaram się pokazać dlaczego mycie rąk samą wodą nie liczy się jako mycie, dlaczego posiadanie zwierzęcia w domu wzbogaca naszą odporność i z jakich najdziwniejszych miejsc bierze się mikroflora która zasiedla organizm każdego człowieka. Przyjrzymy się „brudnym” pieniądzom, oraz zastanowimy się, co do naszej flory bakteryjnej wnosi nasz telefon komórkowy?! Zapraszam :)”

b/o

Bez ograniczeń

Nie

16:15-16:45

Jak gamerzy rozwiązali zagadkę wirusa Masona-Pfizera.


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: Marcin Lubocki

Trudności jakie napotykali naukowcy pracując nad odkryciem struktury białka wirusa Pfizera-Masona spowodowały, że zadanie to postanowiono powierzyć graczom komputerowym. Gracze potrzebowali zaledwie 10 dni aby rozwiązać problem, z którym naukowcy mierzyli się przez 15 lat, a ich dokonanie zostało opublikowane na łamach prestiżowego czasopisma Nature. Podczas wykładu słuchacze poznają fascynującą historię o tym, jak osoby bez wykształcenia biologicznego i dostępu do specjalistycznego laboratorium zapisały się na kartach historii, rozwiązując prawdziwy problem naukowy.

b/o

Bez ograniczeń

Nie

17:00-17:30

Barwny świat roślin


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzą: Sara Kędzierska, Sylwia Klińska

Fotosynteza jest niewątpliwie jednym z najważniejszych procesów fizjologicznych występującym na Ziemi. Znaczącą rolę w tym procesie odgrywa nie tylko światło, ale również barwniki fotosyntetyczne znajdujące się w roślinach. Podczas tegorocznej Nocy Biologów omówimy jak ważne są oba czynniki w rozwoju roślin oraz pokażemy, jak w warunkach laboratoryjnych izoluje się poszczególne barwniki oraz zbadamy ich właściwości chemiczne i fizyczne.

b/o

Bez ograniczeń

Nie

18:00-19:30

Laboratoria bakteryjne


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: Dominika Goik i inni studenci wydziału Biotechnologii

W trakcie laboratoriów przedstawimy podstawowe sposoby rozpoznawania patogenów oraz przedstawimy wam kilka z nich. Zaprezentujemy także fermentację, formy posiewu oraz postaramy się przybliżyć budowę bakterii.

b/o

Bez ograniczeń

Nie

 Wykłady on line


CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

14:40-15:10

Zoonozy na przestrzeni wieków


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: Maciej Kosiński

Zwierzęta to nieodłączni towarzysze gatunku ludzkiego od wieków - bywały zagrożeniem, wsparciem rolnictwa, pożywieniem ale też kompanem. Jednak choroby odzwierzęce co jakiś czas odciskają piętno w dziejach ludzkości. Jakie zwierzęta są dla nas najniebezpieczniejsze? Których nie musimy się obawiać? Wiemy, że nie jesteśmy w stanie wykluczyć zoonoz z naszego życia ale czy możemy je ograniczyć?

b/o

Bez ograniczeń

Nie

15:20-15:50

Ciemne i jasne strony małej czarnej


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: dr hab. Jacek Piosik

Mała czarna, ze śmietanką, latte, espresso - wszystkie te napoje łączy jedno: kawa. Kawa, która należy do najpopularniejszych używek w historii ludzkości. Można założyć z dużą precyzją, że każdy Ziemianin, niezależnie od wieku, statystycznie wypija dziennie jedną filiżankę kawy. I o tym skąd się wzięła kawa, jak ją się produkuje, jakie może mieć znaczenie dla naszego zdrowia a także jak może wpływać na niektóre bakterie będzie poświęcony ten wykład.

b/o

Bez ograniczeń

Nie

16:00-16:30

Najmniejsi przyjaciele człowieka


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: Prof. Michał Obuchowski

Termin "bakterie" dość jednoznacznie kojarzy się z zagrożeniem różnorodnymi chorobami. W rzeczywistości, bakterie towarzyszą nam bez przerwy i tylko w rzadkich wypadkach są przyczyną chorób. Natomiast możliwości jakie oferują są ogromne, gdyż mogą one występować w praktycznie każdym miejscu. Wykorzystaniem, między innymi, bakterii dla potrzeb człowieka zajmuje się biotechnologia.

b/o

Bez ograniczeń

Nie

16:40-17:10

Czy rządzą nami bakterie? Tajemnice ludzkiego mikrobiomu.


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: dr Magdalena Rajewska

Organizm człowieka zamieszkują miliardy bakterii, większość z nich zasiedla nasze jelita. To, ile i jakich bakterii mamy w sobie i w jaki sposób się 'zachowują', często decyduje o naszym zdrowiu lub chorobie. I to zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Czy małe bakterie mogą nami 'rządzić'?

b/o

Bez ograniczeń

Nie

17:20-17:50

"Dzieci, myjemy raczki! Ale po co? Przecież nic nie widać." (O mikrobach na skórze)


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: Marta Hubisz

Znane porzekadło mówi “Częste mycie skraca życie”. Więc czyje życie jest naprawdę zagrożone? I co wspólnego ze sobą mają kostka mydła, główka od szpilki i dinozaury? O tym, że warto mieć czyste i zadbane dłonie, nie tylko w dobie pandemii.

b/o

Bez ograniczeń

Nie

18:00-18:30

Wcale nie tajemnica - co "kryją" szczepionki na COVID-19?


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: Dr Andrea Lipińska

Pojawienie się pierwszych szczepionek przeciw COVID-19 budzi nadzieję na opanowanie trwającej pandemii, ale też i wywołuje dyskusję, wynikającą, m.in., z niewystarczającej wiedzy na temat preparatów szczepionkowych. Podczas tego wykładu spróbujemy się przyjrzeć covidowym szczepionkom, szukając odpowiedzi na pytania, jaki jest ich skład, w jaki sposób działają, jak wyglądały badania kliniczne przed ich dopuszczeniem do użycia i czy kryją w sobie jakieś tajemnice…

b/o

Bez ograniczeń

Nie

18:40-19:10

Czy lepiej być półtora kilograma cięższym czy lżejszym? Rzecz o tym, ile bakterii nosimy w sobie


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: dr hab. Joanna Nakonieczna

Drobnoustroje albo inaczej mikroorganizmy lub mikroby to nasi nieodłączni towarzysze od dnia narodzin aż po grób (albo nawet dłużej). Wszystkie mikroorganizmy, które zasiedlają nasze ciała i nie powodują chorób noszą nazwę flory fizjologicznej. Czym jest owa ‘flora’, gdzie w naszym organizmie się znajduje, do czego jest nam ona potrzebna, ile jej jest, na te pytania i wiele innych spróbuję odpowiedzieć w czasie wykładu.

b/o

Bez ograniczeń

Nie

19:20-19:50

Czy wirusy to zawsze tylko "coś złego"?


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzi: dr Łukasz Rąbalski

W ciągu ostatniego roku o wirusach mówiło się niemal tylko źle. Jednak te nanometrowe struktury w środowisku naturalnym, przemyśle oraz w naszym ciele pełnią również wiele pożytecznych funkcji, często niezastąpionych. Podczas wykładu przedstawione będą konkretne przykłady na dobroczynne działanie wirusów.

b/o

Bez ograniczeń

Nie

 Wystawy


CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

14:00-20:00

Domowe laboratorium


Link do wydarzenia: KLIKNIJ


Prowadzą: Marcin Borowicz, Maria Borowska

W czasie pandemii dostęp do szkół i uczelni został ograniczony ale jednak kuchnie pozostają otwarte. Co można zrobić w domu żeby nie ulec pandemicznej nigdzie a jednocześnie czegoś się nauczyć? To właśnie wam zaprezentujemy!

b/o

Bez ograniczeń

Nie

Odwiedzin: 3505597 | Ostatnia aktualizacja: 2021-10-20, 14:35  Copyright 2011 Wydział Biologii UAM w Poznaniu. Projekt i wykonanie: Rafał Bajaczyk brav

Pełną odpowiedzialność za organizację wydarzeń w ramach Nocy Biologów ponoszą lokalni organizatorzy akcji.